Přednáška se zaměří na exilovou historii, kolektivní identitu a pojetí domova u tzv. namibijských Čechů, skupiny 56 dětských válečných uprchlíků z Angoly pobývajících v letech 1985-1991 v Československu. Skupina dětí była v roce 1985 přijata československou vládou na výchovu a vzdělání do ČSSR jako výraz internacionální solidarity a pomoci SWAPO, osvobozeneckému hnutí bojující za nezávislost Namibie na jihoafrické apartheidní nadvládě. Edukační program namibijských dětí v Československu vykazoval prvky sociálního inženýrství. Z dětí měla být, skrze politickou a vojenskou výchovu, vytvořena elita budoucí nezávislé Namibie. Děti prošly československým vzdělávacím systémem, osvojily si český jazyk, socializovaly se a postupně kulturně asimilovaly. Jejich dospívání bylo přerušeno poté, co v Československu padl komunistický režim a Namibie získala nezávislost. Skupina byla po dlouhých diplomatických jednáních v roce 1991 nuceně relokována do Namibie bez dokončeného základního vzdělání, bez jakékoliv jazykové a či psychologické přípravy. Děti se rázem ocitly na africkém venkově v neznámých rodinách. Jejich strastiplný proces socio-kulturní adaptace byl spojen s nostalgickou idealizací domova v Československu, vytváření “ostrůvků domoviny”, udržováním českého jazyka a utužováním kolektivní paměti skrze ritualizaci vzpomínek. Nucená relokace a především pak zkušenost se životem ve dvou kulturně odlišných prostředích vedly u namibijských Čechů k uvědomnění si vlastní jinakosti “tady i tam” a utváření svébytné kolektivní identity se silným přináležením k češství. Zkušenosti s fyzickým a kulturním vymístěním, ale také skupinová reflexe symbolického vymístění jejich exilové historie z oficiální paměti národa se významně vepsala do jejich kolektivní paměti, skupinové identity a pojetí domova. I po více než třiceti letech se namibijští Češi, žijící v současné době převážně v Namibii, hrdě hlásí k České republice, kterou stále považují za svůj jediný a pravý domov.

Přednášející:

Mgr. Kateřina Mildnerová, Ph.D.

Katedra sociologie, andragogiky a kulturní antropologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

katerina.mildnerova@upol.cz

Čtvrtek 13. 10. 2022, 14:10, Celetná 20, místnost 247

Úvod > Nástěnka > přednáška Namibijští Češi – jejich exilová historie, kolektivní identita a pojetí domova, 13. 10., 14:10